Köpek Zumu (Dog Zoomies) nedir?

Köpek Zumu (Dog Zoomies) nedir? - Pups & Itchy

Köpeğinizin çok heyecanlandığında kendi etrafında daireler çizerek oradan oraya koştuğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum anlık enerji patlamaları olarak bilinir ve “Zoomy” olarak adlandırılır. Peki köpekler neden bu durumu yaşar ve enerji patlamaları neden kaynaklanır?

Köpek zumları doğal bir köpek davranışıdır diyebiliriz. Zumlar genellikle daireler çizerek koşmak veya kendi etrafında dönmek gibi çılgınca tekrarlayan davranışlara sahiptir. Özellikle özel bir kişiyi veya köpeği gördükten sonra, tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra, banyodan sonra veya mama yedikten sonra gözlemlenebilir.

Günün belirli zamanları özellikle sabahları veya akşamları günün çoğunu dinlenerek geçirdikten sonra, zum davranışını tetikleyebilir. Bazı köpekler ise veterineri ziyaret etmek gibi stresli durumlar tarafından tetiklenir. Zumlar en sık yavru köpeklerde ve daha genç köpeklerde görülür, ancak belli bir yaşa gelmiş köpeklerde de gözlemlenebilmektedir.

Zumlar aslında köpeğinizin biriktirdiği enerjisini bitirmeleri, oyun oynamaya başlamaları ve bazen streslerini azaltmaları için yaptıkları bir davranıştır ve endişelenilecek bir durum değildir. Köpeğinizin kendine zarar vermeden kaçabilecekleri bir alana sahip olduğu sürece, çoğu zaman alarma neden olmayan doğal bir köpek oyunudur da diyebiliriz. Köpeğiniz deli gibi etrafta koşturmaya başladığında kızmak yerine arkanıza yaslanın ve bu görsel şölenin keyfini çıkarın.

Bloga dön
1 / 3